ODD VE AYAZ DEVLERİ (ODD AND the FROST GIANTS) by NEIL GAIMAN


Herkese iyi günler :)
Hoş geldiniz...
Aman, dikkat, spoiler içerebilir!

İthaki Yayınları'ndan çıkan ve çocuklar için olan bu Neil Gaiman kitabını ben çok sevdim. Yazar komik ve eğlenceli bir şekilde anlatmıştı kitabı. Okurken hele daha başlarda çok güldürerek beni şaşırttı :)

Biraz daha konuşmadan önce isterseniz konusundan bahsedeyim:

Kitabımız Odd, ailesi ve hayatı hakkında bilgiler vererek başlıyor. Odd, babasını bir savaş seferinde kaybetmiş Vikingli bir çocuktur. Babasının kaybının ardından da annesi 2 yıl sonra çok çocuklu ayyaş bir adamla evlenir. Bu yüzden de Odd vaktinin çoğunu ormanda geçirir olmuştur. İlkbaharı sevmesinin nedeni belki de budur. 

Ama o kış ilkbahar gelmek bilmez. Ve Odd da diğer Vikinglilerle anlaşamadığı için ortak salondan kaçarak evinin yolunu tutar. Bir süre sonra gelişen şeylerle bir tilki, bir ayı ve bir kartal ile karşılaşır. Zaten asıl olay da bundan sonra başlar.

Çünkü onlar sadece normal birer hayvan değillermiş. Meğer İskandinav mitholojisinin Tanrılarıymışlar. Yani Thor, Loki ve Odin'den başkası değiller. Ama bazı olaylar sebebiyle hayvana dönüştürülmüşler. Ve tanrılar şehri Asgard'ı kurtamak için yardıma ihtiyaçları varmış. Böylece dördü tanrılar şehri Asgard'a doğru bir maceraya çıkarlar ve Ayaz Devleri'ni kovarak ilkbaharı getirmeyi umarlar. Ah, unutmadan, size Odd'un bazı sebeplerden sakat olduğunu da söylemiş miydim?? Peki sizce tüm zorluklara rağmen Odd ve Tanrılar, Ayaz Devleri'ni kovup ilkbaharı getirebilecekler mi??? Bunun yanıtı ve daha fazlası için kesinlikle kitabı en kısa zamanda edinin derim ;)

Kitabımız 8 bölümden oluşan oldukça kısa ama aşırıya kaçmadan tadında biten bir kitaptı. Sonunu ise oldukça beğendim :) Okurken yer yer Odd'un durumuna üzülsem de cesaretine, iyiliğine ve en çok da ne olursa olsun gülümsemesine hayran kaldım....

Kitabı okurken yeni bilgiler bulmak mümkün. Ve ben İskandinav mitholojisini bilmiyorum diye de korkmayın sakın. Çünkü yazar bilmeniz gerekenleri gayet iyi bir şekilde ve gereksiz bilgilerden arındırarak size veriyor.

Okurken şaşkınlıktan gözlerimi fırlatan tek yer; Tanrı Freya'nın Odd'un bacağına yaptıkları oldu. Beni rahatsız etmedi ama tüm kitap boyunca sergilediği tutumu aniden, şak! diye değiştirince çok şaşırttı.

Yazar hem Tolkien gibiydi hem de ondan tamamen ayrıydı. Ama bunda rahatsız edici hiçbir şey yoktu. Okurken tanıdık esen bir meltem gibiydi. Bu sebeple hoşuma gitti. Hem de yazarı da sevdim. Eh artık diğer kitaplarını okumak da şart oldu. Zira yazar okudukça okutturuyor kendini ;)

Son olarak eğer hala okumadıysanız okumanızı tavsiye ediyorum. Zaten oldukça kısa ve eğlenceli bir hikayeydi. Eğer bir kitap okuyorsanız da araya sıkıştırıp kendinizi dinlendirebileceğiniz, bir oturuşta bitirilebilecek bir kitaptı. Teşekkürler Kitap Hayvanı! Sayende güzel bir hikaye okudum :)

Kendinize ve kitaplarınıza iyi bakın.
Keyifli okumalar...


Yorum Gönder